novibet logo

Άλλοι στο BCL άλλοι στα playoffs της ACB

Καλησπέρα φίλοι μου και ελπίζω να είστε όλοι καλά και προπάντων υγιείς. Τα πρώτα δύο παιχνίδια της φάσης των «8» της Ευρωλίγκα ολοκληρώθηκαν με την στήλη μας να τα πηγαίνει εξαιρετικά. Χθες επαληθεύτηκαν 6/9 επιλογές με την κάβα να συνεχίσει να… ανεβαίνει.

Στο πρώτο παιχνίδι, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε το 2-0 κόντρα στην Φενέρμπαχτσε, αφού πήρε την νίκη με 78-67. Απορώ βέβαια, πως αυτό το ματς δεν επαληθεύτηκε το over, με το σκορ στο 50-42 στο πρώτο ημίχρονο. Όσον αφορά τα προτεινόμενα σημεία μας, δεν επιβεβαιώθηκαν στα συνολικά φάουλ, αφού δεν έγιναν 3 στο τελευταίο δίλεπτο!!

Η ΤΣΣΚΑ ήταν εξαιρετική από την περίμετρο ευστοχώντας στις 14 από τις 34 προσπάθειες ξεπερνώντας κατά πολύ τις 26,5 που προτείναμε. Η Φενέρ από την άλλη, έβαλε το λιθαράκι της, έτσι ώστε να μπουν τα 19 τρίποντα εκατέρωθεν, αφού ευστόχησε στα 6 από τα 15 τρίποντα που πήρε.

Στο δεύτερο παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε την σειρά, επικρατώντας στην παράταση με 81-78 της σκληροτράχηλης Ζενίτ, που για άλλη μία φορά ήταν εντυπωσιακή. Καλάθης και Πάνγκος ήταν προσηλωμένοι στο αμυντικό τους παιχνίδι επαληθεύοντας το over 2,5 των φάουλ τους, ενώ γενικά το παιχνίδι ήταν σκληρό όπως αναμενόταν, με το over 40,5 στα συνολικά φάουλ να επιβεβαιώνεται πάρα πολύ νωρίς.

Τέλος, ο άσος και το οver 152,5 στο 2,27 επαληθεύτηκε, αφού η παράταση μας ήταν αρκετή.

Προγνωστικά αγώνων Ισπανίας: Μπορούν να επαληθεύσουν τον τίτλο του φαβορί;

24/4 21:45, Ουνικάχα – Σαραγόσα

Σπουδαίο παιχνίδι για την ACB League με την Ουνικάχα Μάλαγα να φιλοξενεί την Σαραγόσα σε ένα αρκετά σημαντικό και ενδιαφέρον παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι καίγονται για νίκη για την είσοδο στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας αφού κυνηγούν την Μανρέσα. Από την άλλη, η Σαραγόσα έχει σώσει την κατηγορία και πλέον έχει στραφεί στο Final 8 του Basketball Champions League. Το κίνητρο, ενδεδειγμένα είναι στην πλευρά των γηπεδούχων.

Η νίκη της Ουνικάχα με τουλάχιστον 6 πόντους στο 1,87 μου αρέσει αρκετά. Ο Φώτης Κατσικάρης, έχει «σουλουπώσει» την Μάλαγα, η οποία αποδίδει και καλό μπάσκετ.

To δεύτερο σημείο που έχω, είναι ένα combo. Νίκη της Μάλαγα με τουλάχιστον 4 πόντους και να σημειώσει η ίδια 82. Στο 1,80.

Τέλος θα πάω σε δύο ακόμα επιλογές. Νίκη της Μάλαγα από ημίχρονο, στο 1,75, αφού θεωρώ πως δεν θ’ αφήσει πολλά περιθώρια στην Σαραγόσα και θέλει να «τελειώσει» όσο το δυνατόν πιο νωρίς την υπόθεση νίκη. Ακόμα ο απλός άσος με το over 172,5 θα είναι η τελευταία επιλογή μου, αφού το 2,62 είναι αρκετά υψηλό και αξίζει το, όποιο, ρίσκο.

24/4 21:45, Μπανταλόνα – Τενερίφη

Το ματς της ημέρας για την 33η αγωνιστική της ACB League, με την Μπανταλόνα να φιλοξενεί την Τενερίφη. Αμφότερες οι ομάδες, θα βρίσκονται όπως όλα δείχνουν στην τελική οκτάδα της λίγκας, εξακριβώνοντας έτσι την πολύ καλή πορεία που έχουν κάνει.

Η Μπανταλόνα, καίγεται πιο πολύ για την νίκη, αφού θέλει να αποφύγει την Ρεάλ και την Μπαρτσελόνα στον πρώτο γύρο των πλειοφ. Από την άλλη, η Τενερίφη λογικά θα είναι τρίτη, και στρέφεται και αυτή στο BCL που θέλει να το κατακτήσει.

Θα δώσω λοιπόν την «ψήφο» μου στους γηπεδούχους, που είναι και αουτσάιντερ. Το απλό χάντικαπ στους 4,5 πόντους στο 1,87 θα είναι η πρώτη μου επιλογή. Το ματς θεωρώ πως θα είναι κλειστό και θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Η δεύτερη μου επιλογή, αφορά ένα combo. Η Μπανταλόνα να μην ηττηθεί με πάνω από 8 πόντους και να σημειώσει η ίδια 79. Αυτό μας δίνει 1,80.

Τέλος, για μεγαλύτερη απόδοση ο άσος με over 171,5 στο 4,80 θα είναι μια εκ των επιλογών μου. Μεγάλη απόδοση, χωρίς κάποιο σοβαρό λόγο.