Site icon betmarket.gr

Μεσημέρι στην Τουρκία με 2.41

Εύκολος αποδείχθηκε χθες ο δρόμος προς το Ταμείο, με την Αστον Βίλα να… σφυροκοπά για ένα ημίχρονο τα πιτσιρίκια της Λίβερπουλ, φτάνοντας στην ανάπαυλα με το 4-0. Κατέβασε στροφές στην επανάληψη, προς το φινάλε διαμορφώθηκε το τελικό 5-0.

Ματσάρα στη Γερμανία, Ντόρτμουντ-Λειψία 3-3, σε μια μεσοβδόμαδη αγωνιστική στη Γερμανία που ξεκίνησε με πολλά γκολ.

Σε διάφορα σημεία της Ευρώπης είχαμε αγώνες για Κύπελλα, που συνεχίζονται και σήμερα. Παραδοσιακά με εκπλήξεις αυτοί οι θεσμοί, απλό παράδειγμα χθες οι αποκλεισμοί των Αλαβες και Μάλαγα στο Ισπανικό Κόπα Ντελ Ρέι, σημεία που πλήρωναν κοντά στις 10 μονάδες.

Η επιλογή της Ημέρας

Σήμερα το πρόγραμμα δεν είναι ιδιαίτερα καλό, δεν υπάρχει σημείο που μπορούμε εύκολα να χαρακτηρίσουμε ως σημείο της ημέρας. Η τελική επιλογή έρχεται από το Κύπελλο της Τουρκίας και μάλιστα μια αναμέτρηση που ξεκινά πολύ νωρίς το μεσημέρι. Σε λίγο περισσότερο από 3 ώρες, οπότε έχετε το νου σας.

Θα διεξαθχεί στην Αγκυρα, μεταξύ της Κεσιορενγκτσού (γλωσσοδέτης κανονικός!) και της Μαλάτιασπορ. Ομάδες με μία κατηγορία διαφορά, αφού η γηπεδούχος αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία της χώρας και η Μαλάτια στη Σούπερ Λιγκ.

Η Κεσιορενγκτσού είναι η πρωταθλήτρια της περσινής 3ης κατηγορίας της Τουρκίας, όπου παίζοντας κατά γενική ομολογία στη χώρα ωραίο ποδόσφαιρο, πήρε πολύ δίκαια την άνοδο.

Οπλο της η έδρα της, όπου μέχρι και το περασμένο Σάββατο διατηρούσε ένα αήττητο σερί που έφτασε τα 33 εντός έδρας παιχνίδια! Εχασε 0-1 από την πρωτοπόρο στο πρωτάθλημα Χατάγιασπορ, με το αήττητο μάλιστα να χάνεται χάρη στο συγκεκριμένο γκολ που σημειώθηκε στο 92ο λεπτό.

Ισως επειδή είχε και το μυαλό της στο ματς Κυπέλλου που ερχόταν. Δεν είναι άλλωστε συνηθισμένη σε τέτοια λαμπερά για το δικό της status παιχνίδια.

Η Μαλάτια πηγαίνει στην Αγκυρα με το 3-1 στις βαλίτσες της, ξέροντας πως ισοπαλία ή ακόμη και ήττα με ένα γκολ διαφορά της δίνει την πρόκριση. Μαζί έχει και την κόπωση, καθώς έρχεται από πολύ απαιτητικό ματς πρωταθλήματος, όπου έβγαλε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Μπεσίκτας.

«Δεν θέλω να φτιάχνω ομάδες που παίζουν άμυνα, αλλά υπάρχουν στιγμές που πρέπει να το κάνουμε» η δήλωση του κόουτς Γιαλτσίν μετά από εκείνο το 0-2. Αυτή η δήλωση μπορεί κάλλιστα να οδηγήσει κάποιον σε παιχνίδι με γκολ, συνδυαζόμενοι με τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων.

Εμείς προκρίναμε μόνο το over 1.5, που σε συνδυασμό με το 1Χ (που όπως είπαμε μπορεί να δώσει πρόκριση στη Μαλάτια) πληρώνει 2.41.